Ako riešiť rannú nevoľnosť

  • Zjedzte suchár alebo suchú sušienku SKÔR AKO vstanete z postele. Tým zvýšite hladinu cukru v krvi.
  • Pokúste sa taktiež zjesť niečo malé a ľahké skôr, ako pôjdete spať.
  • Namiesto troch hlavných jedál jedzte častejšie menšie porcie s vysokým obsahom uhľohydrátov. Dokonca aj banán pomôže udržať hladinu cukru v krvi.
  • V období ranných nevoľností sa snažte vyradiť z jedálnička tuky. Množstvo plnotučného mlieka, syrov a vajec môže mať vplyv na Vaše nevoľnosti, preto sa pokúste tieto potraviny obmedziť.
  • Vyhýbajte sa silnému zápachu, preplneným vydýchaným miestnostiam a zafajčenému prostrediu.
  • Udržujte neustále svoj žalúdok čiastočne naplnený tak, že medzi každým jedlom budete jesť suché sušienky.
  • Vhodné môžu byť akupresúrne pásky na povzbudenie alebo proti morskej nemoci.
  • Váš lekár Vám môže odporučiť doplnok obsahujúci vitamín B, ktorý pomáha proti ranným nevoľnostiam.

Tipy pro těhotné: máta uleví od bolestí hlavy, meduňka vás uklidní

 
V těhotenství trápí ženy spousta obtíží, které ale nemohou řešit pomocí léků. Přečtěte si, které bylinky jsou vhodné pro zklidnění ranních nevolností nebo lepší náladu. 
 
Některé byliny prospívají i těhotným ženám 

Některé byliny prospívají i těhotným ženám

Každá těhotná žena ví, co v tomto stavu smí a nesmí. Mezi "zakázané" věci patří i léky, a to i ty nejobyčejnější proti bolestem hlavy, zubů nebo kloubů. V takových momentech mnoho nastávajících maminek s povděkem sáhne po bylinkové úlevě.

Pozor

Dbejte na to, že do třetího měsíce těhotenství by se měla žena vyhnout nejen lékům, ale i dalším prostředkům, které ovlivňují fungování těla – proto je lepší se vždy o použití bylin poradit s lékařem.

Bolesti hlavy

Nejčastějším problémem, kterého se běžně zbavujeme pomocí prášků, jsou bolesti hlavy. Ty s největší pravděpodobností potkají každou budoucí maminku, proto je lepší se na ně připravit. Dodržujte pitný režim, to pomáhá bolesti hlavy odvrátit. Pokud ale už přijdou, je možné na ně vyzrát pomocí heřmánku nebo máty. Z obou těchto bylin si můžete připravit čaj proti bolestem hlavy – s mátou ale opatrně, pokud ji budete používat často a ve větších dávkách, může dojít k poškození ledvin. Další možností je meduňka lékařská, pomáhající při migrénách a bolestech hlavy.

 
Ranní nevolnost

Další potíží bývají ranní nevolnosti. Postihují až 80 procent těhotných žen, takže bylinková pomoc bude jistě vítaná. V případě ranních nevolností vám může pomoci čajová směs z tužebníku, heřmánkových a lipových květů a mátových listů. Tuto směs vám ochotně připraví v jakékoli specializované prodejně, někdy i přímo v lékárně. Pomůže také již jmenovaná meduňka, která v malých dávkách uklidňuje žaludek i celé trávicí ústrojí.

 
Psychický neklid

Mnoho budoucích maminek trpí změnami hladiny hormonů, což se projevuje hlavně ve změnách nálad, tendenci k projevům hněvu nebo k plačtivosti. Uklidnění vám v takovém případě může přinést opět meduňka, která také působí proti nespavosti.

 
Na hemeroidy je třezalka

Některé ženy mají v těhotenství problém s hemeroidy. Tam pak pomáhají sedací kupele v odvaru z třezalky.

Pomoc pro celé těhotenství

Velmi doporučovanou bylinkou v době těhotenství (od 3. měsíce), ale i při snaze o otěhotnění je kontryhel obecný. Upravuje totiž menstruační cyklus, má pozitivní vliv na růst děložní sliznice a pomáhá při udržení plodu v děloze.
Maliník zase pomůže při posílení svalů pánevního dna a stimulaci hladkých svalů, čímž usnadňuje průběh porodu. Čaj z maliníkových listů dodává tělu mnohé živiny (mimo jiné železo, vápník nebo vitamíny B a C), které jsou v těhotenství potřeba, a také snižuje riziko poporodního krvácení.

 
c460

Nebezpečné byliny

Ale pozor – stejně jako se vším ostatním, je potřeba i s bylinkami zacházet v těhotenství opatrně. Existuje mnoho bylin, které vám mohou spíše uškodit než pomoci. Mezi takové patří rozmarýn, který je schopný vyvolat křeče, dále skořice, zázvor nebo šafrán, jež mohou způsobit překrvení vnitřních orgánů, případně kozlík lékařský či jaterník podléška – ty zase ovlivňují srdeční činnost. Velmi opatrně je třeba zacházet s třezalkou, která sice uklidňuje, ale lepší je se jí v těhotenství úplně vyvarovat nebo aspoň použít velmi krátce. Platí, že v těhotenství je zapotřebí dodržovat pravidlo "méně je někdy více“ a nejen bylinky, ale i nejrůznější druhy koření používat s rozumem nebo po poradě s lékařem.